bkb metals

zvaniet:

(+371) 67-67-67-24
(+371) 67-67-67-21
Kontaktinformācija


rakstiet:
biz@metalucentrs.lv

Ir jautājumi?

Uzdodiet tos pa telefonu
(+371) 67-67-67-24
(+371) 67-67-67-21

pa elektronisko pastu
biz@metalucentrs.lv

vai tieši šeit:
Uzdot jautājumu

Metāla pielietošana rūpniecībā

Metāls ir viens no nepieciešamākajiem materiāliem rūpniecībā, būvniecībā, lauksaimniecībā un citos cilvēku darbības veidos. Neskatoties uz to, ka mūsdienās arvien populārāka kļūst plastmasa, tās caurules var izmantot tikai telpās, bet zem zemes esošās konstrukcijas var izgatavot tikai no metāla.

Visbiežāk rūpniecībā un būvniecībā izmanto nevis tīrus metālus, bet to sakausējumus, kuru pamatā ir kāds elements un dažādas piedevas, kas uzlabo tā īpašības – drošumu, izturību utt. Izplatītākie sakausējumi ir tērauds, čuguns, kā arī materiāli, kuru pamatā ir varš un alumīnijs.

Tērauds ir pieprasītākais metāls. Šādu secinājumu var izdarīt, izanalizējot tā vai cita metāla ikgadējos ražošanas apjomus. Vairumā gadījumu tērauds ir dzelzs un oglekļa sakausējums, kurā oglekļa daudzums sasniedz divus procentus. Tērauda sakausējumus iedala vairākos veidos: maz oglekli saturošs, kurā oglekļa saturs nepārsniedz 0,25%, ar augstu oglekļa saturu, kurā oglekļa saturs pārsniedz 0,55%, un leģēts, kurš ir papildināts ar niķeli, hromu, vanādiju. Lai tērauda nozīme cilvēka dzīvē kļūtu skaidrāka, mēģiniet atcerēties visus metāliskos priekšmetus, kurus jūs izmantojiet ikdienā – naži, bārdas naži utt. Tie viss ir izgatavoti no tērauda.

Otrajā vietā pēc ražošanas apjoma ir čuguns, kuru arī veido dzelzs un oglekļa sakausējums. Tikai atšķirībā no tērauda, čugunā oglekļa daudzums ir nedaudz lielāks. Lai piešķirtu sakausējumam izturību, čugunam pievieno silīciju. Čuguns ir īpaši plaši izplatīts būvniecībā: to izmanto cauruļvadu armatūras, lūku vāku un citu elementu izgatavošanai, kuru pamatprasība ir izturība. Turklāt no čuguna izgatavo arī dažu veidu traukus: tā, piemēram, padomju laikā katras mājsaimnieces virtuvē bija čuguna panna.

Lai arī alumīnija sakausējumi nav tik izplatīti kā iepriekšminētie materiāli, dažas to priekšrocības padara tos neaizstājamus dažām operācijām. Pirmkārt, alumīnija sakausējumi izceļas ar ekonomiskumu, apstrādes un citu pielietošanas veidu vieglumu, kā arī vieglu pieejamību. Šādi sakausējumi bez grūtībām padodas kalšanai, metināšanai, štancēšanai un citām operācijām, kā arī labi padodas apstrādei uz metālgriešanas galdiem. Alumīnija sakausējumu izmantošanu ierobežo tas, ka pie augstām temperatūrām tie zaudē savas īpašības. Tā, piemēram, divsimt grādu temperatūra pēc Celsija tiem jau ir par augstu, savukārt, termiskā izturība ir ļoti svarīga metāla īpašība. Pie alumīnija sakausējumu priekšrocībām ir pieskaitāmi to nekaitīgums un draudzīgums dabai, pateicoties kam tos var izmantot pat pārtikas produktu uzglabāšanai un pārvadāšanai, tāpat arī augsta atstarošanas spēja, kā arī tie nav magnētiski.

Visbiežāk alumīnija sakausējumus izmanto pārtikas rūpniecībā un mašīnbūvē. Papildus tam tie ir nepieciešami augstsprieguma elektrolīniju un dažu arhitektonisku apdares materiālu izgatavošanai. Vairums lielo mašīnbūves un citu rūpniecības uzņēmumu, kā arī būvfirmu nestrādā tieši ar metālu, bet gan iepērk savai ražošanai nepieciešamos metāla velmējumus, kurus ražo metalurģiskās rūpnīcas atbilstoši standartiem vai arī pasūtītāja individuālajiem rasējumiem.