bkb metals

zvaniet:

(+371) 67-67-67-24
(+371) 67-67-67-21
Kontaktinformācija


rakstiet:
biz@metalucentrs.lv

Ir jautājumi?

Uzdodiet tos pa telefonu
(+371) 67-67-67-24
(+371) 67-67-67-21

pa elektronisko pastu
biz@metalucentrs.lv

vai tieši šeit:
Uzdot jautājumu

Kas ir tērauds

Daudzi droši vien atceras no skolas ķīmijas stundām, ka par tēraudu sauc dzelzs sakausējumu ar oglekli. Bez šīm divām sastāvdaļām, tērauda sastāvā ietilpst arī daudz dažādu citu vielu (gan metālu, gan arī citu elementu). Konkrētu ķīmisko sastāvu nosaka tā tērauda marka, kuru rezultātā vēlamies iegūt. Taču bez oglekļa jebkurš tērauds vienkārši nav iedomājams, neskatoties uz to, ka sakausējumā tas veido tikai 2%. Tērauda cietību un izturību nosaka tā ķīmiskais sastāvs. Izturīgu metālu izmanto tiltu, jūras un okeāna kuģu būvniecībā un daudzās citās būvniecības un mašīnbūves nozarēs. Cietu tēraudu plaši izmanto dažādu griezējinstrumentu izgatavošanā, ieskaitot akmens un metālgriešanas. Pastāv dažādas nerūsējoša tērauda markas, kas ir izturīgs antikorozijas metāls. Šajā gadījumā galvenās sastāvdaļas ir niķelis un hroms.

Kopumā tērauds ir metāla sakausējums, kuram ar dažādu apstrādes paņēmienu palīdzību var piešķirt jebkuru formu. Liešana, velmēšana, presēšana, kalšana ir tikai daži tērauda apstrādes tehnoloģiskie procesi. Speciāla termiskā apstrāde spēj piešķirt tēraudam dažādas ķīmiskās un fizikālās īpašības. Piemēram, padarīt metālu mīkstāku tā turpmākai apstrādei ar rokas metālgriešanas instrumentu. Vai otrādi, piešķirt tēraudam dimanta cietību tā, lai no tā gatavoti instrumenti viegli grieztu citus metālus. Īpaši cietas tērauda markas spēj griezt pat stiklu. Tērauda virsmas labi padodas pulēšanai un ir spējīgas šo pulējumu ilgstoši saglabāt.

Par senāko no šobrīd zināmajiem tērauda iegūšanas veidiem ir uzskatāms tā saucamais jēldzelzs process. Tā pielietošana paredz dzelzs rūdas kausēšanu ēzē (dzelzs ceplī). Kā kurināmo izmantoja kokogles. Rezultātā iegūto zemas kvalitātes dzelzi pakļāva turpmākai apstrādei. Vēlāk ēzi nomainīja šahtas krāsns.

Šodien pastāv trīs galvenie tērauda iegūšanas veidi: martenprocess, elektrotēraudkausēšanas tehnoloģija un skābekļa konverterprocess. Katra tehnoloģija ir detalizēti aprakstīta metālu mācības literatūrā.

Tomēr tehnoloģijas nestāv uz vietas un pēdējo desmitgažu laikā ir attīstījušās tehnoloģijas, kuru izmaksas ir lielākas, taču to rezultātā tiek iegūts īpaši tīrs un augstākās kvalitātes tērauds, kas nav iegūstams visu triju iepriekšminēto tehnoloģiju pielietošanas gadījumā. Tāpēc tādi tērauda iegūšanas veidi kā vakuuma loka un indukcijas kausēšana, plazmas un elektronstaru kausēšana, elektro sārņu pārkausēšana agri vai vēlu izkonkurēs tradicionālās tehnoloģijas no rūpnieciskās ražošanas.