bkb metals

zvaniet:

(+371) 67-67-67-24
(+371) 67-67-67-21
Kontaktinformācija


rakstiet:
biz@metalucentrs.lv

Ir jautājumi?

Uzdodiet tos pa telefonu
(+371) 67-67-67-24
(+371) 67-67-67-21

pa elektronisko pastu
biz@metalucentrs.lv

vai tieši šeit:
Uzdot jautājumu

Metālu izmantošanas vēsture

Grūti iedomāties, kāda būtu cilvēces eksistence, ja tā neizmantotu metālu. Šodien šis materiāls ir nepieciešams it visur – būvniecībā, mašīnbūvē, pārtikas rūpniecībā, lauksaimniecībā, sadzīvē. Cilvēkam apkārt ir simtiem dažādu no metāla izgatavotu lietu, kuru lielāko daļu viņš izmanto ikdienā. Naži, trauki, kaltas mēbeles, automobiļi, lidmašīnas, iekārtas un daudz kas cits nav iespējams, neizmantojot metālu.

Metālu cilvēce sāka izmantot vēl dziļā senatnē. Ilgu laiku tā pielietošana bija ļoti primitīva un tai nebija plaša pielietojuma. Tomēr, sākot no deviņpadsmitā gadsimta, strauji palielinājās dažādu sakausējumu iegūšana un ražošana.

Šodien metalurģijas ražošana iedalās divos pamatveidos. Pie pirmā veida ir attiecināma nepieciešamā sastāva sakausējuma ražošana no esošajiem komponentiem. Otru metalurģijas ražošanas veidu veido metālvelmēšanas radīšana – izstrādājumi no metāla, kuram tiek piešķirta nepieciešamā forma. Rūpniecības uzņēmumu virknei, kuriem nepieciešami noteikti metālvelmēšanas veidi, šādas produkcijas iepirkšana ir ērtāka salīdzinājumā ar to patstāvīgu izgatavošanu.

Ražošanai īpaši svarīga ir metāla spēja ieņemt jebkuru formu karstā vai aukstā stāvoklī. Šāda materiāla deformācija ir īstenojama ar tāda instrumenta palīdzību, kurš metālu apstrādā, izmantojot spiedienu. Tieši tāpēc šāda ražošanas tehnoloģija ir ieguvusi nosaukumu apstrāde ar spiedienu vai plastiskā apstrāde.

Šī operācija ir viena no svarīgākajiem metalurģijas tehnoloģiskiem procesiem. Tā ļauj ne tikai piešķirt metālam nepieciešamo formu, bet arī uzlabot tā mehāniskās un citas īpašības. Citi metāla apstrādes veidi ir štancēšana, presēšana, velmēšana, kalšana un citi. Salīdzinājumā ar apstrādi, izmantojot spiedienu, tos izmanto nedaudz retāk.

Lietošanai gatavas produkcijas ražošanai izmanto metāla velmēšanu. Tieši izmantojot šo tehnoloģiju, tiek ražotas sliedes, profili, rievpāli un citas rūpniecībā un būvniecībā nepieciešamās komplektējošās detaļas. Velmēšana ir neaizstājama dažādu sagatavju ražošanā, kuras nepieciešamas citu izstrādājumu ražošanai. Vispirms tas attiecas uz lokšņu štancēšanu, kurā galvenokārt ietilpst lentes un slejas.

Papildus velmēšanai pastāvīgi palielinās arī citu izstrādājumu sortiments: alumīnija lente, folija, aukstās velmēšanas loksne, velmēšana ar termiskās stiprināšanas apstrādi un citi. Paplašinās arī tādu izstrādājumu ražošana, kuri ir pārklāti ar aizsargpārklājumiem.

Šodien dažādu rūpniecības, būvniecības un pat lauksaimniecības nozaru attīstība nav iespējama bez pastāvīgas metalurģijas pilnveidošanas. Praktiski neviens cilvēku darbības veids nav iespējams bez metāla un tā izstrādājumu izmantošanas. Pastāvīgi jauninājumi izturības, drošības, plastiskuma pilnveidošanas jomā ļauj samazināt izmantojamā metāla daudzumu, tātad, samazināt daudzu izstrādājumu pašizmaksu. Deformēšana un termiskā apstrāde ļauj uzlabot metālu īpašības un padarīt tos izturīgākus. Tādējādi, var ieekonomēt no piecpadsmit līdz četrdesmit procentiem materiāla. Būvfirmu un rūpniecības uzņēmumu sadarbība ar metalurģijas rūpnīcām optimizē daudzus ražošanas etapus un produkcijas ražošanas procesu padara ātrāku un mazāk darbietilpīgāku.